Erasmus+ 2020 - Učme sa inak - zručnosti pre 21. storočie
Erasmus+ 2020 - Učme sa inak - zručnosti pre 21. storočie
V decembri 2022 sa nám podarilo ukončiť ďalší Erasmus+ projekt. Napriek tomu, že jeho realizáciu skomplikovala pandémia Covid 19, šiesti naši kolegovia sa mohli zúčastniť vzdelávacích kurzov v rôznych častiach Európy a následne sa podeliť o skúsenosti a nadobudnuté poznatky.
Projekt bol zameraný na zručnosti ako sú počítačová gramotnosť, environmentálne cítenie či kritické myslenie, komunikačné zručnosti, teda zručnosti nevyhnutné pre 21. storočie. Zrealizovali sme 5 mobilít a po ich ukončení aj diseminačný seminár pre členov nášho pedagogického zboru.
Prehľad mobilít
Projekt "Environmental and Outdoor Education in Non-formal settings" bol zameraný na vyučovanie priamo v prírodnom prostredí. Kurz nebol určený len pre vyučujúcich prírodovedných predmetov. Účastníci sa mali možnosť prostredníctvom rôznych aktivít zažiť ako sprostredkovať žiakom rôzne ekologické témy hravou formou. Počas týždňového pobytu mali účastníci možnosť navštíviť pohorie Trodos, malebnú dedinku Kakopetria, biofarmu Riverland či pláž Ayia Napa.
Projekt "Structured Educational Visit to Schools and Training Seminars in Finland" dal účastníkom možnosť osobne nahliadnuť do vzdelávacieho systému vo Fínsku. Prostredníctvom prednášok a diskusií sme spoznávali históriu aj súčasný stav fínskeho školstva a porovnávali ho s ďalšími modelmi krajín účastníkov seminára. V rámci programu sme navštívili fínske školy a mali možnosť diskutovať s učiteľmi na rozličnej úrovni, aj s riadiacimi pracovníkmi v oblasti školstva. Využili príležitosť navštíviť aj iné kultúrno- vzdelávacie inštitúcie ako múzeá, galérie, vrátane modernej knižnice v Helsinkách.
Projekt "Empowerment in ICT Skills- Making use of Technology Tools" sa sústreďoval na praktické využitie online nástrojov pri výučbe nielen informatiky ale aj ostatných predmetov. Ako učiteľku informatiky kelgyňu zaujali hlavne programy Wix na tvorbu stránok, blogger na tvorbu blogu a mnohé web 2.0 nástroje, pomocou ktorých je možné prezentovať svoje vedomosti a pri ich tvorbe aj zručnosti. Počas tohto týždňa účastníkom bolo umožnené vidieť aj historické mestá Mdina a Rabat a taktiež hlavné mesto Valletta.
Projekt "Enhance your English Language Skills for Intercultural Communication" bol zameraný na zlepšenie jazykových zručností. S účastníkmi sme si mohli predstaviť krajiny z ktorých sme prišli, nápady a skúsenosti. Tento kurz poskytol skvelú príležitosť na prehĺbenie vedomosti, zlepšili svoje zručnosti a zamysleli sa nad konkrétnymi oblasťami výučby.
Projekt "English and CLIL Course" v hlavnom meste Írska, Dubline bol zameraný na vyučovaciu metódu CLIL (Content and Language Integrated Learning). Táto metóda je zameraná na vyučovanie predmetov v cudzom jazyku cez jazykové zručnosti, čím sa zároveň aplikujú získané jazykové vedomosti v praxi. Celý pobyt bol veľmi zaujímavý, účastníci spoznali skvelých ľudí, mali množstvo príležitostí na výmenu skúsenosti s kolegami z iných európskych škôl a tiež mohli spoznať Dublin ako aj jedinečnosť Írska.
- zatiaľ žiadne údaje