Každý rok si 22. marca pripomíname význam vody pre život na Zemi. Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento deň na pripomenutie si dôležitosti vody pre celú našu planétu, ktorá je v mnohých krajinách nedostupná v potrebnej kvalite a poukazuje na starostlivosť a ochranu vodných zdrojov na Zemi. Prístup k pitnej vode je základom zachovania verejného zdravia. Rezolúcia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) z roku 2010 uznala „právo na bezpečnú a čistú pitnú vodu a sanitáciu ako ľudské právo, ktoré je podmienkou plnohodnotného života a uplatňovania všetkých ľudských práv“. Svetový deň vody 2024 sa nesie v duchu využitia vody pre mier.
Tento deň bol pre našich študentov jedinečný a inšpiratívny, mali možnosť sa stretnúť so skvelými ľuďmi, Marekom Janigom a Mooresom Gaggim. Moores, ktorý pochádza z Iraku, opísal študentom príbehy zo života v krajine, kde pitná voda nie je ani zďaleka samozrejmosťou a teploty dosahujú až 50°C. Práve Irak je totiž treťou najohrozenejšou krajinou na svete čo sa týka dezertifikácie. Študenti sa dozvedeli o kopaní studní, ktoré poskytujú vodu stovkám tisíc ľudí. Boli im odprezentované riziká spojené s nedostatkom vody ako aj projekty, ktorými Slovenská katolícka charita pomáha dávať vodu ľuďom na Blízkom Východe. Projekty na pomoc ľuďom bez vody v Irackom Kurdistane sú spolufinancované vďaka podpore oficiálnej rozvojovej pomoci SR SlovakAid.
Celé podujatie bolo zakončené diskusiou, kde spomínaní hostia odpovedali na otázky študentov nielen o samotných projektoch, ale aj o živote v Iraku, o migrácii a kultúrnych rozdieloch medzi krajinami a ľudskej spolupatričnosti.